Jaká je stavební připravenost posuvné samonosné brány?


Před samotnou instalací posuvné samonosné brány je nezbytné věnovat maximální pozornost stavební připravenosti, která zásadním způsobem ovlivňuje nejen samotnou montáž, ale především dlouhodobou funkčnost, životnost a bezproblémový provoz brány. Kvalitně provedené základy a správně připravené podloží jsou základním předpokladem pro to, aby brána fungovala spolehlivě i po mnoha letech. Můžete si také u nás vyžádat technické podklady které zasíláme pro naše pohony a komponenty POHON SERVIS.

  1. Význam betonového základu

Posuvná samonosná brána je konstrukčně řešena tak, že její hlavní část (nosník) se pohybuje nad terénem, aniž by byla vedena po kolejnici na zemi. Celá váha brány je nesena pojezdovým mechanismem, který je ukotven právě do betonového základu. Proto je naprosto klíčové, aby byl tento základ dostatečně pevný, stabilní a přesně vyrovnaný.

Hlavní betonový základ

  • Umístění: Hlavní základ se nachází pod nosnou částí brány, tedy v místě, kde bude instalována pojezdová mechanika (vozíky, kolečka, případně pohon).
  • Rozměry: Délka tohoto základu se vypočítává podle šířky průjezdu. Orientačně platí, že délka základu = šířka průjezdu x 0,45. Například pro průjezd široký 4000 mm bude délka základu 4000 mm x 0,45 = 1800 mm.
  • Šířka: Doporučená šířka základu je 500 mm.
  • Hloubka: Hloubka by měla být minimálně 800 až 1000 mm pod úroveň finálního terénu (tzv. nuly). Toto opatření zajišťuje dostatečnou stabilitu i v případě promrzání půdy a chrání základ před posunem v důsledku klimatických změn.

Beton pod dojezdový sloupek

Kromě hlavního základu je nutné zhotovit i samostatný základ pod dojezdový sloupek, který zajišťuje pevné ukotvení konce brány v zavřené poloze. I zde platí požadavek na přesné vyrovnání a dostatečnou hloubku, aby byl sloupek stabilní a odolal zatížení při každodenním provozu.



  1. Kvalita a typ betonu

Pro zhotovení základů doporučujeme použít beton třídy B25 nebo B30, což jsou běžné konstrukční betony s dostatečnou pevností. Jako kamenivo je vhodná frakce 16–32 mm. Pro tento typ základu se obvykle nepoužívá ocelová výztuž (armatura), pokud to nevyžaduje konkrétní statické posouzení nebo složitější podmínky stavby.

  1. Výškové a poziční požadavky

  • Vodorovnost: Výška obou základů (pod nosnou částí i pod dojezdovým sloupkem) musí být přesně ve stejné úrovni – tedy v rovině s finálním povrchem (tzv. nula). Jakýkoli výškový rozdíl by mohl způsobit špatné dosedání brány nebo její křivé zavírání.
  • Přesnost: Povrch základů musí být hladký a rovný, aby bylo možné přesně osadit veškeré kotevní a pojezdové prvky.

  1. Příprava pro elektroinstalaci

Pokud bude brána vybavena elektrickým pohonem, je nutné již při betonáži připravit prostupy a chráničky pro kabeláž. To zahrnuje napájecí kabely pro motor, kabely pro ovládací prvky, bezpečnostní senzory (fotobuňky), případně pro osvětlení nebo kamerový systém. Můžete si také u nás vyžádat technické podklady které zasíláme pro naše pohony a komponenty POHON SERVIS. Všechny vývody je vhodné vést v ochranných trubkách, které budou vyústěny přesně na místech, kde budou jednotlivé komponenty instalovány.

  1. Dokumentace a podklady

Pro každou konkrétní realizaci je vhodné žádat od dodavatele brány detailní stavební výkresy včetně přesného zakreslení základů, umístění kotevních prvků a vývodů kabeláže. Tyto podklady výrazně usnadní přípravu stavby a minimalizují riziko chyb při betonáži.

Závěr

Stavební připravenost pro posuvnou samonosnou bránu je klíčová pro její správnou funkci a dlouhou životnost. Největší důraz je třeba klást na kvalitní a přesně vyrovnané betonové základy, správný výběr materiálu, dostatečnou dobu zrání betonu a přesné provedení všech rozměrů. Pečlivá příprava v této fázi výrazně usnadní následnou montáž brány a zajistí její bezproblémový a bezpečný provoz.